LAMEZIA TERME INTERNATIONAL AIRPORT, ITALIEN
Forslag til om- og tilbygning af international lufthavn i det sydlige Italien.
For at sikre fuld funktionalitet under ombygningen, er projektet bygget op som en serie af rektangulære moduler. Disse moduler kan tilføjes efterhånden som nye faser tages i brug. Dette giver indretningsfrihed i ombygningsfasen hvor funktioner flyttes og udvides.
Efter udvidelsen vil lufthavnen være i stand til at betjene ca. 3,5 millioner passagerer om året.
I projektet er der indarbejdet flere bæredygtige elementer. Taget består af en kombination af trekantede geometrier. En trekant af solpaneler fanger sollyset og bidrager positivt til energiregnskabet. Solpanelerne bliver synlige fra oven og giver taget et markant udtryk. En anden trekant består af en skærm beklædt med keramiske tegl. Under skærmen lukkes lyset ind ad en dobbelt glasfacade med mulighed for naturlig ventilation.
Projektet var en indbudt konkurrence. VLAs forslag er lavet i samarbejde med det italienske ingeniør-firma Alpina i Milano.
|