 |
FAVRHOLM
Vilhelm Lauritzen Arkitekter løste opgaven ved at inddele Favrholm-området i fem zoner: en hverdagszone med parkering, en zone til de eksisterende bygninger, en midterzone med de nye bygninger indpasset i naturomgivelserne og med græs på taget og udsigt til søen, der udgør en zone for sig, og en aktivitetszone med rum for spil og sport. Zonerne sammenbindes af et stisystem.
Vilhelm Lauritzen Arkitekter har desuden skabt sammenhæng vha. materialevalget, fx er der trægulve, også udendørs, der forbinder inde- og udeområdet. Konstruktioner, vægge og facader er støbt i beton på stedet, som vi kender fra japansk arkitektur, og med facader i glas med enkle træpanaler.
Bygherren bag Favrholm er Novo Nordisk, der ønsker et konference- og kursuscenter for medarbejderne på Novo. Fremover vil området have to markante bygninger med hver deres identitet, som tilsammen skaber smukke rammer for stedets fremtidige funktion som ”Novokultursted”. |